Çeker Ocaklar Nerede Kullanılır ?

Modern laboratuvar kurulumlarında mutlaka olması gereken ve en önemli cihazlardan biri olarak bilinen çeker ocaklar  tahliye sisteminin en önemli ve en fonksiyonel parçasıdır. Çeker ocaklar içerisinde yapılacak olan deney ve testlerde ortaya çıkan asit buharı, yoğun ısı ve koku, kimyasal partikülleri laboratuvar içine yaymadan emniyetli bir şekilde tahliye eden cihazlardır.

Çeker ocaklar bazı standart ölçülere sahiptir ancak ölçüler, alt dolapları, çalışma tezgahında ve ventilasyon sisteminde isteğe bağlı olarak çeşitli alternatifler tasarlayıp üretmekteyiz. Çeker ocaklar 120 cm.- 150cm. – 180 cm. gibi standart ölçülere sahip olmasına rağmen yerinize uygun ölçüde teslimlerde bulunmaktayız. Genel işlevleri ve amaçları aynı olsa da çeker ocaklar içerisinde kullanılacak kimyasallara göre değişik fiziksel yapıları olacak şekilde de üretilebilmektedir.

Çeker ocaklar hakkında ölçüler ve kullanım kararı laboratuarların dizaynı sırasında profesyonel kişiler tarafından verilmelidir ve risk analizleri yapılmalıdır. Çeker ocak sistemini kurmak istediğiniz alanı profesyonel ekibimiz önceden inceler ve sizlere en uygun sistemi sunar. Masa üstü kullanımlı yada dolaplı olarak farklı şekilde üretimlerimiz bulunmaktadır.

Laboratuvar kazalarının çok büyük bir kısmı yaklaşık %90 oranında insan hatalarından meydana geldiği bir gerçektir. Bu nedenle laboratuvar cihazları en üst düzeyde tedbirler alınması amacı ile tasarlanıp üretilmektedir. Çeker ocaklar çalıştırılmadan önce havalandırma sisteminin çalıştırılması gerekmektedir.

Çeker ocakların aşağı yukarı hareket alanına sahip 6mm kalınlığında temperlenmiş kabin camları bulunmaktadır. Bu camlar herhangi buharlanma veya damla biriktirmez. İçerisinde herhangi su veya kimyasal taşmalara karşı koruma sistemi bulunmaktadır. Gürültüyü önleyen yalıtımı bulunmaktadır ve dışarı rahatsız edici boyutta ses vermez. Kabin içerisinde özel aydınlatma sistemi bulunmaktadır.

Çeker ocaklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, keşif için konusunda uzman profesyonel ekibimizden yararlanmak veya fiyat teklifi almak için irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir