Steril Kabinler Nerelerde Kullanılır ?

Bir laboratuar kurulurken her türlü cihazlar, sistemler ve ekipmanlar özenle seçilmektedir. Çok hassas deney ve araştırmaların yapılacağı bu ortamların en temel özelliklerinin başında tamamen steril ve güvenli olmaları gelmektedir. Steril kabinler laboratuarlar için olmazsa olmaz ünitelerin içinde yer almaktadır.

Steril kabinler başka bir deyişle laminar akış kabinidir. Steril kabinler deney, araştırma veya elektronik cihazlar üzerinde çalışırken Hepa filtre sayesinde tozdan ve partikülden arındırılmış bir hava akışı sağlamak için kullanılmaktadır. Laboratuar içinde bulunan hava, kabinin içinde bulunan Hepa filtreden geçerek deney veya araştırma yapılan ürünlerin üzerinden tekrar personele doğru bir akış sağlar. Dolayısı ile steril kabinler sadece kabin içinde bulunan deney veya araştırma ürünlerini korur, deney yapan personeli korumaz. Bu nedenle steril kabinler içerisinde ilaç formülasyonları, bulaşıcı, radyoaktivite veya daha zararlı maddeler ile çalışmak, deney yapmak için asla kullanılmamalıdır.

Steril kabinlerin kullanım alanları kısaca biyolojik ve kimyevi açıdan tehlikeli olmayan çalışmalar için, mikroorganizma ekiminin yapılması için, eczanelerde ilaç hazırlamak için, besiyer plakası hazırlamak için, eğer içinde bulunan kültürler zararlı değil ise hücre kökü ve doku kökü araştırmalarının yapılması için, RNA/DNA araştırmalarının yapılması için, elektronik cihazların montajları ve steril teçhizatlar için kullanılabilir.

Steril kabinler yatay ve dikey olmak üzere iki türlü üretilmektedir. Yatay steril kabinlerinde ön tarafta pencere yoktur ve daha geniş çalışma imkanı sunar. İçine mikroskop gibi cihazlar kolaylıkla konulabilir. Dikey steril kabinler ise yatay kabinlere göre daha dar bir çalışma olanağı sunar. Ancak ön tarafında cam pencere bulunmaktadır. Bu cam pencere çalışan personeli çeşitli kimyasallardan koruyan bir bariyer gibidir. Mikrobiyoloji, biyoteknoloji ve forensik gibi birçok endüstri alanlarında da güvenle kullanılmaktadır.

Steril kabinler hakkında daha detaylı bilgi almak için irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir