Steril Kabinler Hakkında

Steril kabinler bir laboratuar için önemli ekipmanlar sıralamasının içinde yer almaktadır.  Steril kabinler bir çeşit laminar akış kabinidir. Steril kabinlere aynı zamanda laminar akım kabini, laminar hava akışlı kabin, steril ekim kabini, laminar akış temiz tezgah, laminar akış tezgahı, laminar hava kabini de denmektedir.

Steril kabinler araştırma veya deney yapılan cihaz ve ürünleri korumaktadır. Laboratuar içinde bulunan hava bu kabine girer ve Hepa filtreden geçerek cihazları veya ürünleri koruyarak tekrar dışarı çıkar. Bu nedenle personeli koruyucu etkisi bulunmaz ve sadece kabin içindeki malzemeleri veya cihazları korur.

Steril kabinler iki çeşit olarak üretilmektedir.

Yatay Steril Kabinler : Dikey kabinlere oranla daha yüksek ve daha geniştir. Bu nedenle kullanıcı personel için daha geniş bir çalışma ortamı sunar. Mikroskop veya daha büyük cihazlar rahatlıkla yatay steril kabinler içerisine konulabilir. Besiyer plakası hazırlama, elektronik cihazların denetim ve montajı, bitki doku kültürü, medikal cihaz ve aletlerin montajı, ilaç hazırlama gibi birçok işler yatay steril kabinlerin içinde yapılabilmektedir.

Dikey Steril Kabinler : Yatay steril kabinlere göre daha dardırlar. Dikey steril kabinin ön tarafında cam pencere bulunmaktadır. Bu cam pencere bir nevi bariyer görevi üstlenerek personeli zararlı maddelerin kendisine ulaşmasında koruma görevi yapmaktadır. Forensik, biyoteknoloji, mikrobiyoloji gibi birçok endüstri kolunda sıklıkla tercih edilmektedir.

Steril kabinlerin içinde 980 m3 lük hava fanı bulunmaktadır. Çalışma tabanları 316 SS paslanmaz çeliktir. İçerisinde bulunan Hepa filtre partikülleri %99.999 oranında tutmaktadır.

Steril kabinlerimiz CE sertifikalı, sağlık bakanlığı onaylı ve tamamen bizim üretimimizdir.

Siz de steril kabinler konusunda teknik bilgi ve detaylar hakkında bilgi almak ve uygun fiyat tekliflerimizden yararlanmak için sitemizde yer alan irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir